Monarchia.sk

Publik relations – vľúdne pomenovaný priemysel neľudského klamania ľudí

Technický pokrok v oblasti masovokomunikačných prostriedkov vytvoril predpoklad aj pre šírenie lží, podvodov a nebezpečných ideológií v masovom meradle. Je smutným faktom, že podvádzanie ľudí nadobudlo priemyselný charakter. Za zakladateľa tohto „priemyslu“ je považovaný Edward Bernays (1891 – 1995). Je trochu zvláštne, že práve on vo svojej knihe vyjadril dôležitú pravdu, keď napísal:

„Vědomá a organizovaná manipulace organizovaných zvyků a názorů mas je důležitým prvkem v demokratické společnosti. Ti, kteří manipulují tento neviditelný mechanismus společnosti, tak vytvářejí neviditelnou vládu, jež je skutečnou mocí v naší zemi."

"Jsme ovládáni, naše myšlení utvářeno, náš vkus formován a naše myšlenky zvnějšku vnukány lidmi, o kterých jsme povětšinou vůbec neslyšeli… takřka ve všech sférách našich běžných životů, ať už v politice či podnikání, v našem společenském životě či etickém myšlení nás ovládá poměrně nepočetná skupina… jež rozumí duševním pochodům i sociálním vzorcům mas. Právě oni tahají za nitky veřejného mínění, využívají odvěké sociální síly a přicházejí s novými metodami, jak spoutat a vést svět.“

(Propaganda, Edward Bernays)


Bernays žil v dobe, kedy toto „spriemyselnenie“ podvádzania ľudí bolo len otázkou času. Stal sa teda „priekopníkom“ tohto „hospodárskeho odvetia“, ktoré je hanbou človečenstva.

Sociálny tlak

Každý človek zapochybuje o svojom zraku a sluchu, ak vidí a počuje niečo iné, než všetci ostatní. Aj v prípade, že všetci rozmýšľajú inak, začne jednotlivec pociťovať neistotu voči svojmu úsudku a svojej mysli. Tento psychologický mechanizmus má svoju prirodzenú logiku, podľa ktorej viac očí lepšie vidí a viac hláv má viacej rozumu – inak povedané: riziko neblahých následkov vplyvom určitej poruchy – napríklad poruchy zrakového vnímania – sa u jednotlivca znižuje úmerne s pribúdajúcim množstvom vzájomne komunikujúcich jednotlivcov (diverzifikácia). Preto svoje názory korigujeme podľa názoru väčšiny; kam ide väčšina, tým smerom to láka aj nás; ako sa rozhodne väčšina, to považujeme za správne. Ibaže vynaliezavý zločinný človek dokáže sociálny tlak aj účelovo vytvárať. Stačí, ak sa skupina ľudí dohovorí, že budú pred niekým jednotne predstierať nepravdu tak, aby obeť nepostrehla, že má kolo seba dohovorených klamárov.

Ako dokáže sociálny tlak, hoci umelo vyvolaný, zneistiť človeka a ovládnuť jeho myslenie, bolo vidieť v päťdesiatych rokoch minulého storočia, keď sa konali monsterprocesy. Súčasťou týchto súdov bolo organizovanie petícií, v ktorých robotníci v znárodnených podnikoch žiadali smrť pre obžalovaných. Táto premyslená a organizovaná akcia bola podsunutá obžalovaným masmédiami tak, aby vyzerala akoby spontánny (nikým neorganizovaný) prejav vôle celého národa. Na obžalovaných nešťastníkov tento umelo vytváraný sociálny tlak mal taký zdrvujúci účinok, že nielen uverili v svoje previnenie, ale dokonca niektorí sami chceli pre seba najvyšší trest.

Prvými manipulátormi boli zločinci – podvodníci. Do súčasnosti zdokonalili techniky ovládania ľudskej mysle svojich obetí, čo im prinieslo bohatstvo i moc. Lesť sa rýchlo stala aj neodmysliteľnou súčasťou taktík na bojisku pri klamaní nepriateľa, ale aj vlastných vojakov na udržanie poslušnosti, rovnako tak poslušnosti zotročeného ľudstva.

« späť

Občianske združenie Monarchia.sk. Pre kontakt kliknite tu.